Zpráva o zázraku

(Josef Toufar)

„Úhly pohledu se mění, výchozí otázka zůstává: jsme ochotni uvěřit v zázrak?“

Anotace:
Inscenace složená z dokumentárních materiálů, ať už se jedná o výslechové protokoly, vzpomínky, pitevní zprávy nebo dopisy prezidentu Gottwaldovi.

Dne 11. prosince 1949 se v číhošťském kostele pohnul kříž. Vidělo to devatenáct z těch, co byli v kostele. Farář Josef Toufar ale zázrak neviděl, protože stál na kazatelně a mluvil o nutnosti pevné víry, protože uprostřed vás stojí, kterého neznáte. Při těchto slovech se křížek vychýlil. Byl to zázrak? Pro ty, kteří vše viděli na vlastní oči? A pro členy tajné policie? Ti v lednu 1950 Josefa Toufara zatkli a brutálně mučili, aby získali jeho přiznání, jak dokázal s křížkem pohybovat. Obludné divadlo politických procesů mělo teprve nastat. Nenastalo, protože Josef Toufar zemřel dřív, než mohlo k soudu dojít. Následům mučení podlehl po měsíci ve stejné nemocnici, ve které se za devatenáct let budou snažit zachránit Jana Palacha.

Scénář:
Barbara Herz – Alžběta Michalová

Režie
Barbara Herz

Námět
Miloš Doležal

Dramaturgie
Alžběta Michalová

Výprava
Markéta Sládečková

Hudba
Mario Buzzi

Light design
Jakub Kubíček

Zvuk
Petr Ondrůj

Produkce
Anna Stránská, Monika Horáková, Eva Sýkorová

Fotograf
Petr Chodura

Hrají
Michal Bumbálek, Pavel Doucek, Milada Vyhnálková / Jitka Jackuliak, Michal Busta / Ondřej Kraus, Jakub Štrba / Tomáš Žilinský

Premiéra
9. ledna 2015 na Sklepní scéně Centra experimentálního divadla v Brně jako součást Projektu CED.