Jenom matky vědí,
o čem ten život je

„Love and money, baby!“

Anotace:
První má dvě děti, za sebou traumatizující porod a jasnou vidinu, že je jedno, co kdy studovala a co bude dělat dál, protože děti. Druhá žije v domečku z hlíny, nádobí myje ve vaně, děti rodí sama doma a místo návratu do systému chce raději pěstovat zeleninu. Bio, pochopitelně. Třetí otěhotněla na začátku prváku. V jednadvaceti. Čtvrtá nakonec poslala rok a půl po porodu otce svého syna do háje. Pátá porodila ve dvaačtyřiceti, syna má ráda, ale svou práci taky. Dětská hřiště a řeči matek ji naopak děsí. Šestá dlouho neměla život, jen práci, teď má život, ale nemá práci. Zatím píše hru o matkách. A ještě je tu Sedmá, levicová feministka, která šla na první demonstraci pár dní po porodu, ale teď už je, jak sama říká, hodně liberální.

Sedm žen a všechny jsou matky. A matky, ty vědí, o čem je život. Divadelní dokument na pomezí grotesky a tragédie, vycházející z tří let rozhovorů. Trapně autentický, i když víme, že autenticita je tak trochu děvka. O tom, jak česká společnost vnímá mateřství a otázky rodinného rozpočtu. O ocenění a závislosti. A co znamená být matkou ve veřejném prostoru. O matkách na piedestalu a taky na střídačce kapitalismu.

Barbara Herz byla za režii inscenace Jenom matky vědí, o čem ten život je nominována na Cenu divadelních novin a na Cenu Marka Ravenhilla. Herec Jiří Kniha se dostal do užších nominací na Ceny Thálie v oblasti alternativního divadla.

Scénář
Barbara Herz – Anna Hoprich

Režie
Barbara Herz

Dramaturgie
Dagmar Radová, Anna Hoprich a Lucie Ferenzová

Odborná spolupráce
Šárka Kiršnerová

Výprava
Jana Hauskrechtová

Hudba
Ivan Acher

Fotograf
Patrik Borecký

Hrají
Lucie Andělová, Veronika Lazorčáková a Jiří Kniha

Premiéra
28. února 2020 v A studiu Rubín