Antigone vzletem sokolím

Dokument, který má křídla

Anotace:
S více než 2000 let starou tragédií se utkají spolu s herečkou Markétou Matulovou a svým místostarostou Michalem Doleželem i nejstarší členové brněnského Sokola. Autentičtí. Je jim přes osmdesát let, nikdy nestáli na jevišti, ale teď změnili názor, protože mají důvod vzpomínat. Třeba na to, jak se Sokol střetl s totalitou.

Když byl v roce 1948 zrušen, nebylo jim více let, než Sofoklově Antigone, která má ke střetu s totalitou také co říct. Sokolové vzpomínají na své otce, kteří chápali pojem služby ve zcela jasných konturách a cvičili Přísahu republice. Vzpomínají na válku. A na Jáchymovské doly, kam šlo nosit vězňům motáky schované ve vlasech. A když zrovna nevzpomínají, rozdávají divákům vlastnoručně vyrobené jednohubky, zpívají a prsty se bez potíží dotknou země. V čem spočívá pevnost a pružnost? A kdy nastává bod zlomu? V Sofoklově tragédii generačního střetu nebo v naší vlastní historii?

Scénář
Martin Sládeček

Režie
Barbara Herz

Dramaturgie
Martin Sládeček, Tereza Frýbertová

Výprava
Soňa Babka Skočovská

Hudba
Mario Buzzi

Light design
Jakub Kubíček, Jakub Šotola

Produkce
TRINNNO

Fotograf
Petr Francán

Hrají
Markéta Matulová, Michal Doležel a členové Věrné gardy TJ Sokol Brno I: Jiří Bílý, Milena Blatná, Anežka Svobodová a Vlasta Valová

Premiéra
14. dubna 2014 na Stadecu Brno